Prázdný košík

Slevy

nad 6.000 Kč – 3 %
nad 10.000 Kč – 5 %
nad 25.000 Kč – 10 %
Pro 11 a více kusů jednoho výrobku bude stanovena individuální cena, zašlete jako poptávku

Historie naší firmy

1925_papírnaNaše smaltovna se nachází v Želechovicích u Zlína v historicky zajimavém objektu bývalé papírny. Tento dům byl od "nepaměti" do počátku 18. století užíván jako mlýn a byl majetkem panství vizovského. Po vpádu a řádění Kuruců v letech 1708 a 1709 se snažil Prokop ervas Gollen, v té době pán Vizovský, pozvednout výnos svého panství a tak byla kolem roku 1726 nově zřízena v Želechovicích papírna, na místě tehdejšího mlýna, která si vyžádala nákladu 1.756 zl 47 krejc. 

Od roku 1755, kdy byla poprvé prodána, vystřídala řadu majitelů i výrobních využití, od šití bot až po pletení cestovních košů. V roce 1920 kupuje objekt Fa Baťa, Zlín a vyrábí zde lepenku. 25.9. 1923 papírna zhořela a její zbořenisko koupili rovným dílem Machalovi a ajdákovi. V roce 1929 se firma stavá majetkem Ignáce a Boženy Machalových a náplň výroby jsou především výlisky (vozíky do koželužny, špičky na dřeváky, knoflíky, pásové pily, malé hoblovky, dílce na gramoměřiče, kování na cyklistické brašny, kování na okna, oloběžková kolečka, kuličkové věnečky pro šicí stroje Minerva atd.) na něž si byla firma sama schopna zhotovit lisovací matrice.

V roce 1953 byla firma znárodněna a jejím uživatelem se postupně stalo několik státních podniků, které zde výráběly především lisované výrobky.V roce 1966 se do areálu bývalé papírny přestěhovala z nevyhovujících prostor pod hotelem Družba smaltovna ze Zlína a věnovala se především smaltovaní oplechování kotlů, výparníků, imitací obkladů, nebo například plynových vařičů.

V roce 1991 byla firma v rámci restituce vrácena původním majitelům. Vznikla společnost s ručením omezeným. Smaltovna tak navázala na více jak čtyřicetiletou tradici smaltování na zlínsku a úspěšně působí na singmakingovém trhu. V roce 2003 jsme nově zavedli systém managementu jakosti ČSN EN ISO 9001:2001. Naší prioritou je kvalitní tradiční řemeslná výroba zaručená umem a zkušenostmi našich pracovníků, podpořená moderní technologií.

Historie smaltování
Smaltování kovů bylo známo a používáno již ve starověkých zemích dálného východu(Japonsko, Indie, Čína) a v Egyptě. Používalo se především jako zdobící prvek na špercích.Výraznější zlom v použití smaltu nastal v období Byzance, kdy se jím zalévaly reliéfy vytepané  kovu (tzv. vlévaný smalt). V tomto období také používání smaltu proniká do Evropy (5 až 7 století n. l.)

Nejstarší použití smaltu v naší zemi je na Českých korunovačních klenotech (svatováclavská koruna) a na kříži Přemysla Otakara II. Použití smaltu na železo (na šedou litinu) je datováno na počátek 19. století, smaltování oceli  na našem území pak kolem roku 1850. Smalt se nanášel nejprve štětcem, později poléváním  a mnohem později stříkáním. První smaltéřské suroviny byly jedovaté (obsahovaly olovo). Od konce 19. století je smaltovaná cedule symbolem solidnosti, elegance a stálosti na trhu. Díky jedinečné odolnosti si po desetiletí zachovává původní vzhled. U většiny lidí tak v dnešní bouřlivé době vyvolává vzpomínku na dobu, kdy obchodníci lpěli na ověřených hodnotách a dobrém jménu firmy.